Dočasnú práceneschopnosť potvrdzujú od 1.1.2024 už aj lekári špecialisti
S potvrdením o dočasnej práceneschopnosti sa bežne stretávame v situácii, keď nie sme schopní dočasne prísť do zamestnania z dôvodu choroby, úrazu alebo karanténneho opatrenia. Navštívime svojho ošetrujúceho lekára a ten nám vypíše PN. Na to, ktorí lekári vám sú oprávnení PN vypísať, v akej forme a čo je jej obsahom sa pozrieme nižšie v tomto článku, nakoľko po novom vystavujú PNky už aj lekári špecialisti, a to vo všetkých odboroch. Táto zmena nastala od 1. januára 2024.AKTUÁLNA ÚPRAVA OTÁZKY POTVRDZOVANIA PRÁCENESCHOPNOSTI
Do 31.12.2023 bol právny stav taký, že potvrdzovať PN vám mohol všeobecný lekár, gynekológ, s ktorými máte uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti - nemocničný lekár. Avšak okruh ošetrujúcich lekárov, ktorí sú oprávnení potvrdzovať vašu dočasnú PN sa od 1.1.2024 rozšíril.
Aktuálne účinné znenie zákona o zdravotnej starostlivosti (z. č. 576/2004 Z.z.) v ustanovení § 12a ods. 1 uvádza až päť kategórií lekárov, ktorí vám PN vedia potvrdiť. Okrem vyššie uvedených oprávňuje po novom aj zubných lekárov a iných špecialistov napr. neurológov, oftalmológov, psychiatrov, pneumológov, urológov alebo nefrológov.
Ak si to zhrnieme, PN vám od. 1.1.2024 potvrdí váš:
- všeobecný lekár
- gynekológ
- nemocničný lekár
- zubný lekár
- iný špecialista
ČO VIEDLO K ZMENE VYSTAVOVANIA PNKY?
Pôvodný systém potvrdzovania dočasnej práceneschopnosti z dôvodu zistenia ochorenia pri poskytovaní špecializovanej ambulantnej starostlivosti bol zbytočne zaťažujúci. Zaťažoval pacientov, ale najmä zaťažoval všeobecných lekárov, pre ktorých vypisovanie PNiek za špecialistov znamenalo veľa času venovaného administratíve.
Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona, ktorým sa stanovilo, že aj špecialisti budú vystavovať PN, bolo práve odbremeniť všeobecných lekárov od administratívy spojenej s vypisovaním e-PN v prípade, ak bola stanovená pri poskytovaní špecializovanej zdravotnej starostlivosti.
AKÝM SPÔSOBOM SA POTVRDZUJE PN A ČO JE OBSAHOM POTVRDENIA O PN?
Bežným spôsobom, ktorým vám lekár potvrdí PN, je elektronicky. Ide o elektronický záznam o dočasnej PN v elektronickej zdravotnej knižke pacienta. Ak však potrebujete mať potvrdenie o PN v papierovej podobe, viete lekára požiadať o vystavenie odpisu potvrdenia o dočasnej PN na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.
Potvrdenie o PN obsahuje vyznačenie poistného vzťahu a liečebný režim, ktorý treba dodržiavať. Poistným vzťahom sa rozumie to, či je osoba zamestnancom, SZČO, dobrovoľne poistenou alebo nezamestnanou. Liečebnému režimu a na čo si dať pri ňom pozor sme sa bližšie venovali v našom predošlom článku.
Ďalej lekár pri potvrdzovaní PN vypisuje v elektronickom zázname vašu presnú adresu, na ktorej sa budete v čase PN nachádzať, pre účely prípadnej kontroly zo strany Sociálnej poisťovne. Ďalej lekár uvedie dátumy, ktoré značia: začiatok PN, vystavenie PN, schopnosť práce a povolené vychádzky. Ak vám ošetrujúci lekár povolí vzhľadom na váš zdravotný stav vychádzky, tak potvrdenie obsahuje aj ich presné časové vymedzenie. Potvrdenie o PN tiež môže obsahovať dátum vašej ďalšej kontroly.
KEDY MÔŽE LEKÁR VYSTAVIŤ PN NA PÔVODNOM PAPIEROVOM TLAČIVE SOCIÁLNEJ POISŤOVNE?
Lekár má povinnosť vystaviť PN na papierovom tlačive vtedy, keď ho o to požiadate. Takáto povinnosť lekárovi vyplýva z § 12 ods. 3 zákona o zdravotnej starostlivosti.
V zmysle zákona o zdravotnej starostlivosti, ak nie je možné z technických príčin, aby príslušný ošetrujúci lekár vystavil potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti vo forme elektronického záznamu v elektronickej zdravotnej knižke pacienta, má povinnosť vystaviť odpis e-PN. Pod pojmom technické príčiny je potrebné rozumieť:
- nefunkčnosť informačného systému poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, alebo
- nefunkčnosť národného zdravotníckeho informačného systému (NCZI).
Vo všeobecnosti musí ísť o objektívne príčiny, ktoré znemožnia lekárovi vytvoriť elektronický záznam, a to napr. výpadok prúdu, pokazenie počítača alebo výpadok internetového pripojenia a pod.
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE NA NE
1. Ak ma vyšetrí špecialista (napr. ortopéd) a usúdi, že je potrebné, aby som sa liečil doma, kto mi môže vystaviť PN?
Odpoveď: Ak Vás vyšetrí špecialista, od 1.1.2024 vám môže potvrdiť PN aj špecialista-napr. ortopéd.
2. Ako budem vedieť, čo mi lekár zapísal do potvrdenia o PN, ak ju vystavil iba elektronicky?
Odpoveď: Svoje potvrdenie o PN sa vám zobrazí vo Vašom elektronickom účte poistenca. Na požiadanie Vám tiež lekár vystaví odpis na tlačive Sociálnej poisťovne.
3. Od kedy sa vystavuje PN elektronicky?
Odpoveď: Na elektronický systém PN sa prechádzalo postupne. Povinnosť vystavovať PN elektronicky začala platiť už do 1.6.2022. Pre lekárov však bolo stanovené prechodné obdobie až do 31.5.2023, do kedy mohli vystavovať PN elektronicky alebo aj na pôvodnom tlačive Sociálnej poisťovne, ktoré dobre poznáme. Následne od 1.6.2023 vznikla povinnosť potvrdzovania PN už iba elektronicky, a to spočiatku iba všeobecným lekárom, nemocničným lekárom a gynekológom. Od 1.1.2024 táto povinnosť vznikla aj iným špecialistom a zubným lekárom.
4. Ak mi lekár potvrdil PN elektronicky, avšak ja potrebujem potvrdenie na tlačive, je povinný mi ho vystaviť?
Odpoveď: Áno, na požiadanie je Vám lekár povinný vystaviť odpis potvrdenia o dočasnej PN.
5. Kto mi určuje čas vychádzok počas dočasnej PN?
Odpoveď: Zo zákonnej úpravy vyplýva, že vzhľadom na Váš zdravotný stav vychádzky povoľuje Váš ošetrujúci lekár a aj ich časovo vymedzí. Ich rozsah je v praxi najčastejšie 4 hodiny denne, väčšinou v časoch 10:00-12:00 a 14:00-16:00, ako uvádza aj Sociálna poisťovňa. Lekár však pri určovaní vychádzok nie je zo zákona časovo limitovaný, a preto nie je vylúčené, že ak to Váš zdravotný stav odôvodňuje, aby Vám boli určené vychádzky aj na dlhší alebo kratší čas počas dňa.