Úvod    Články    Práva a povinnosti pri poskyto...    Informovaný súhlas v prípade detských pacientov – postačuje iba od jedného z rodičov alebo ho musia udeliť obaja?

Informovaný súhlas v prípade detských pacientov – postačuje iba od jedného z rodičov alebo ho musia udeliť obaja?

Informovaný súhlas je nevyhnutným predpokladom pre realizáciu určitého výkonu. V prípade detského pacienta za neho rozhodujú jeho zákonní zástupcovia. Je však potrebné, aby informovaný súhlas s výkonom udelili obaja rodičia alebo postačuje, aby ho udelil iba jeden z rodičov? V najbližších riadkoch sa budeme venovať problematike udelenia informovaného súhlasu v prípade detských pacientov s ohľadom na práva rodičov voči ich dieťaťu.

Informovaný súhlas ako neoddeliteľná súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti

Informovaný súhlas je základným atribútom každého výkonu (okrem zákonných výnimiek, kedy je možné výkon realizovať aj bez informovaného súhlasu pacienta). Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti (z. č. 576/2004 Z.z.) informovaný súhlas dáva:

  • osoba, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť (pacient) alebo
  • zákonný zástupca, a ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je osoba nespôsobilá dať informovaný súhlas (napríklad dieťa alebo osoba obmedzená na spôsobilosti na právne úkony rozhodnutím súdu).

V súvislosti s udelením/neudelením informovaného súhlasu používa zákon o zdravotnej starostlivosti vždy pojem „zákonný zástupca“ v jednom čísle, nikdy nie „zákonní zástupcovia“. Zákon o zdravotnej starostlivosti nikde v rámci svojho znenia osobitne nestanovuje, že vo vzťahu ku konkrétnemu výkonu by bol potrebný informovaný súhlas oboch rodičov ako zákonných zástupcov. Prečo je to tak? 

Obaja rodičia majú rovnaký rozsah práv a povinností voči dieťaťu

Z formulácií zákona o zdravotnej starostlivosti používaných v súvislosti s udelením/neudelením informovaného súhlasu je možné vyvodiť, že postačuje súhlas iba jedného zákonného zástupcu, a to aj v prípade, ak sa jedná o rodičov dieťaťa (teda o dvoch zákonných zástupcov). 

Uvedené vyplýva najmä zo skutočnosti, že každý z rodičov má rovnaké práva, ale aj povinnosti voči dieťaťu. Takto to vymedzuje aj zákon o rodine (z. č. 36/2005 Z.z.), ktorý zároveň poukazuje na to, že rodičovské práva môžu byť rodičovi obmedzené, pozastavené alebo ich môže byť rodič pozbavený len na základe rozhodnutia súdu. 

Pokiaľ neexistuje rozhodnutie súdu, ktorým by bol rodič obmedzený na rodičovských právach, pozbavený rodičovských práv alebo ktorým by mu boli rodičovské práva pozastavené, je oprávnený dieťa v jednotlivých právnych úkonov (aj pri udelení/neudelení informovaného súhlasu) zastupovať ktorýkoľvek z rodičov.

Rozsah rodičovských práv v prípade rozvodu rodičov

Taktiež ani rozvod manželstva nemá vplyv na výkon rodičovských práv a povinností. Žiaden z rodičov tieto práva a povinnosti rozvodom nestráca. Obaja rodičia majú aj po rozvode postavenie zákonného zástupcu dieťaťa, a preto majú právo zastupovať dieťa aj v tomto prípade (napr. vo vzťahu k udeleniu/neudeleniu informovaného súhlasu pred zdravotným výkonom, ktorý má byť realizovaný dieťaťu). Zároveň sú obaja oprávnení ako zákonní zástupcovia nahliadať do zdravotnej dokumentácie svojho dieťaťa a byť informovaní o zdravotnom stave svojho dieťaťa. Opätovne platí, že vo výkone ich práv pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti ich dieťaťu by ich mohol obmedziť len súd, ak by rozhodol o pozastavení, obmedzení alebo pozbavení rodiča jeho práv a povinností.

Ak by takáto situácia predsa len nastala a niektorý z rodičov by bol obmedzený vo výkone svojich rodičovských práv na základe rozhodnutia súdu, malo by byť v záujme druhého rodiča, ktorý má zachovaný plný výkon svojich rodičovských práv a povinností, aby informoval poskytovateľa zdravotnej starostlivosti svojho dieťaťa o danej skutočnosti. Zároveň by rodič mal túto skutočnosť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti aj jasne preukázať predložením právoplatného rozhodnutia súdu o obmedzení alebo pozbavení druhého rodiča jeho rodičovských práv a povinností. 

Na záver si to zhrňme...

Informovaný súhlas je kľúčovou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti a jeho udelenie je právom aj povinnosťou pacienta alebo jeho zákonného zástupcu. V prípade rodičov dieťaťa platí, že každý z nich má rovnaké práva a povinnosti, pričom zákon nevyžaduje súhlas oboch rodičov súčasne. Rozvod rodičov nemá vplyv na ich rodičovské práva, avšak ak súd jedného z rodičov v ich výkone obmedzí, je nevyhnutné, aby o tom informoval poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Zaregistrujte svoj prípad a získajte zastupovanie za ZVÝHODNENÝCH PODMIENOK. Vašu šancu posúdime
ZADARMO do 48 hodín!
Registrácia prípadu
facebook posts