Bolestné a sťaženie spoločenského uplatnenia pri vzniku škody na zdraví
V tomto článku si rozoberieme v čom sa tieto pojmy líšia a ukážeme si ako si viete výšku vašej náhrady bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia vypočítať aj s praktickým prípadom. Tiež si uvedieme aké nároky si môžete uplatňovať. A na záver si rozoberieme vzťah bolestného, sťaženia spoločenského uplatnenia a náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.ČO JE TO BOLESTNÉ?
V tomto článku budeme vychádzať zo zákona o náhrade za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia (z.č. 437/2004 Z.z.). Pre začiatok je dôležité vymedziť si pojmy, ktoré budeme v článku používať. Veľakrát sa stretávame s pojmom bolestné. Pojem bolestné je vlastne synonymom k pojmu náhrada za bolesť. Náhrada za bolesť je finančná čiastka, ktorá vám je jednorazovo poskytnutá za bolesť, teda za ujmu spôsobenú poškodením na zdraví, jeho liečením alebo odstraňovaním jeho následkov.
AKO MOŽNO CHARAKTERIZOVAŤ SŤAŽENIE SPOLOČENSKÉHO UPLATNENIA?
Tento pojem vieme charakterizovať ako istú mieru toho, ako veľmi sa vám sťaží uplatnenie v živote a v spoločnosti. Tu už sa nehodnotí bolesť a samotné poškodenie zdravia, ale hodnotia sa následky. Posudzuje sa to, aký vplyv a dopad malo poškodenie zdravia na váš život a v akej predpokladanej miere vás obmedzí v uplatnení sa. Rovnako ako náhrada za bolesť aj náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia sa poskytuje jednorazovo.
AKO VYRÁTAŤ BOLESTNÉ A SŤAŽENIE SPOLOČENSKÉHO UPLATNENIA?
K výpočtu náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia budeme potrebovať:
● lekársky posudok s bodovým ohodnotením
-> samotné hodnoty bodov sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o náhrade za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia
● priemernú mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok
-> uvedené na stránke Štatistického úradu SR - za rok 2023 je to 1 430 eur
Teraz prejdeme k samotnému výpočtu. Prvým údajom, ktorý potrebujeme je lekársky posudok a celkový počet bodov, ktorým sa bolesť alebo sťaženie spoločenského uplatnenia ohodnotilo. Druhým potrebným údajom je výška 2% z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok, ktorá vyjadruje hodnotu jedného bodu. Výslednú sumu preto dostaneme vynásobením týchto dvoch čísel.
Vzorec pre výpočet: celkový počet bodov x 2% z priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok=výška náhrady za bolesť alebo výška náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia.
Uvedieme si príklad: V lekárskom posudku je uvedený celkový počet bodov 30. Výška 2% z priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok 2023 je 28,60 eur (2% z 1 430=28,60). Takže keď vieme, že hodnota jedného bodu je 28,60 eur, výslednú sumu už dostaneme veľmi jednoducho tak, že 28,60 vynásobíme 30 a výsledná výška náhrady za bolesť alebo sťaženie spoločenského uplatnenia by bola vo výške 858 eur.
Pri výpočte je potrebné dať si pozor na to, že 2% sa počítajú z priemernej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok. A ak by ako výsledná suma nevyšlo celé číslo, suma sa zaokrúhľuje na najbližšie celé číslo smerom nahor.
AKÉ ĎALŠIE NÁROKY SI MÔŽE UPLATŇOVAŤ PACIENT PRI VZNIKU ŠKODY NA ZDRAVÍ?
Nárokom, ktoré si môžete uplatňovať pri škode na zdraví, sme sa detailne venovali v našom predošlom článku, v týchto riadkoch si ich ale v skratke zhrnieme. Okrem spomínaného bolestného a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia si viete podľa zákona o sociálnom poistení (z.č. 461/2003) uplatniť aj náhradu nákladov spojených s liečením. Ide o náklady, ktoré nie sú kryté povinným zdravotným poistením a boli účelne vynaložené na vaše liečenie (napr. lieky, zdravotné pomôcky). Tiež sa viete domáhať náhrady za stratu na zárobku počas PN a po skončení PN v zmysle § 445 až § 447 Občianskeho zákonníka.
VZŤAH ŠKODY NA ZDRAVÍ A NÁHRADY NEMAJETKOVEJ UJMY V PENIAZOCH
Náhrada škody na zdraví má za úlohu vykompenzovať utrpenú bolesť, sťaženie spoločenského uplatnenia alebo napríklad spomínané náklady spojené s liečením. Keď sa však pozrieme na nemajetkovú ujmu, tá má odlišnú povahu. V nej ide o zásah do psychickej sféry človeka, pričom je tento zásah v takej miere, že ho samotná náhrada škody na zdraví nepokryje. Takže každá z týchto náhrad, má iný účel. Svedčí o tom aj skutočnosť, že každá pramení z odlišných ustanovení Občianskeho zákonníka (z.č. 40/1964). Zatiaľ čo škoda na zdraví je obsiahnutá v ustanovení § 444 medzi ustanoveniami o náhrade škody, možnosť žiadať o náhradu nemajetkovej ujmy zakladá § 13 ods. 2 v ustanoveniach o osobnostných právach. V rámci tejto problematiky sa prikláňame k názoru, že za určitých situácii je možné domáhať sa aj obidvoch náhrad. Dôležité však je aby ste vedeli preukázať, že ujma na vašom duševnom zdraví vznikla v takej veľkej miere, že ju náhrada vyplývajúca zo zákona o bolestnom nepokryje. K rovnakému posúdeniu dospel aj Najvyšší súd SR (Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR zo dňa 28. 5. 2014, sp. zn. 7Cdo/65/2013).
Rozdielnym názorom k tejto problematike sme sa venovali v našom predošlom článku.