Môžem ako pacient zakázať prístup do svojej zdravotnej dokumentácie?
Informácie o našom zdravotnom stave sú jedny z našich najcitlivejších údajov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vám môžu byť údaje zo zdravotnej dokumentácie sprístupnené a ako sa rieši situácia, ak pacient nie je schopný udeliť plnomocenstvo k ich sprístupneniu. Tiež si uvedieme kroky, aké treba urobiť, aby ste niekomu zakázali prístup do vašej zdravotnej dokumentácie a akú úlohu v tomto zohráva váš všeobecný lekár.SPÔSOBY SPRÍSTUPŇOVANIA ÚDAJOV ZO ZDRAVOTNEJ DOKUMENTÁCIE
Vaša zdravotná dokumentácia je vedená primárne v elektronickej zdravotnej knižke, ale môžete sa stretnúť aj s tým, že je vedená v písomnej podobe. Práve z tohto dôvodu sú dva spôsoby, ako vám môžu byť údaje zo zdravotnej dokumentácie (ďalej len “údaje“) sprístupnené.
Prvým je sprístupnenie vašich údajov inej osobe z elektronickej zdravotnej knižky cez Národný portál zdravia prostredníctvom úradného autentifikátora. Takto môžete svoje údaje sprístupniť zdravotníckemu pracovníkovi alebo poskytovateľovi ZS zadaním ich číselného kódu. Určiť môžete aj inú osobu tým, že uvediete dočasný identifikátor tejto osoby, ktorej súhlas chcete udeliť. Tento dočasný identifikátor je alfanumerický reťazec, ktorý generuje cez Národný portál zdravia prostredníctvom úradného autentifikátora (napríklad občiansky preukaz s elektronickým čipom) tá osoba, ktorej sa súhlas na prístup k údajom má udeliť.
Druhým spôsobom je nahliadanie do zdravotnej dokumentácie. Ide o zdravotnú dokumentáciu, ktorá sa vedie v písomnej forme. Do takej môže nahliadať okruh zákonom určených osôb, ktoré sú stanovené § 25 ods. 1 zákona o zdravotnej starostlivosti (z.č. 576/2004 Z.z.). Skoro všetky tieto osoby sú oprávnené robiť si na mieste z tejto zdravotnej dokumentácie aj výpisky alebo kópie, ale len v takom rozsahu, v akom sú do nej oprávnené nahliadať.
Okrem sprístupnenia zdravotnej dokumentácie zákon hovorí aj o poskytovaní výpisu. Pri výpise ide o výpis určitých informácii zo zdravotnej dokumentácie, ktoré vám sú odovzdané na tlačive. Teda na rozdiel od samotného sprístupnenia, je vám poskytnuté tlačivo, na ktorom sú tieto údaje zo zdravotnej dokumentácie spísané.
Pozrite si kto každý má prístup k zdravotnej dokumentácii pacienta.
PACIENT MÔŽE ZAKÁZAŤ SPRÍSTUPŇOVANIE ÚDAJOV ZO SVOJEJ ZDRAVOTNEJ DOKUMENTÁCIE
Ak si želáte zakázať sprístupnenie vašich údajov, môžete tak urobiť podaním písomnej žiadosti. Žiadosť sa podáva vášmu všeobecnému lekárovi a tvorí súčasť vašej zdravotnej dokumentácie. Dôležité je zdôrazniť, že podpis na žiadosti musíte mať osvedčený.
Zákaz má však určité hranice a neviete ním zakázať prístup do zdravotnej dokumentácie všetkým osobám, ktorým môže byť sprístupnená. Viete tak urobiť voči: manželovi, manželke, dieťaťu alebo rodičovi alebo ich zákonnému zástupcovi. Ďalej voči osobe plnoletej, ktorá s vami žije v spoločnej domácnosti, blízkej osobe alebo jej zákonnému zástupcovi.
SPRÍSTUPNENIE ZDRAVOTNEJ DOKUMENTÁCIE V PRÍPADE, AK PACIENT NIE JE SCHOPNÝ UDELIŤ PLNOMOCENSTVO
V prípade, že pacient nie je schopný udeliť plnomocenstvo inej osobe na nahliadnutie do jeho zdravotnej dokumentácie, je potrebné, aby osoba, ktorej má byť zdravotná dokumentácia sprístupnená, preukázala, že nemá zakázané sprístupňovanie a poskytovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie pacienta. T. j., či pacient predtým nepodal žiadosť svojmu všeobecnému lekárovi a zákaz sprístupnenia údajov zo svojej zdravotnej dokumentácie (podľa toho ako sme to popísali v článku). Danú skutočnosť je možné preukázať potvrdením od všeobecného lekára.
Všeobecný lekár je ten, ktorý má zo zákona evidovať žiadosti o zákaz sprístupnenia zdravotnej dokumentácie. Preto vám práve on vydá potvrdenie o tom, že vy zákaz sprístupnenia do zdravotnej dokumentácie pacienta nemáte. Uvedené potvrdenie nesmie byť staršie ako 7 dní a všeobecný lekár vám ho vystaví písomne.
Potvrdenie, ktoré vám vydá všeobecný lekár obsahuje:
- meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu tej osoby, ktorá žiada o jeho vydanie
- miesto a dátum vystavenia písomného potvrdenia
- informáciu o tom, že zdravotná dokumentácia osoby, ktorá nie je vzhľadom na svoj aktuálny zdravotný stav schopná splnomocniť inú osobu a nemá zákonného zástupcu, neobsahuje zákaz vo vzťahu k osobe, ktorá o vydanie písomného potvrdenia žiada.
- vlastnoručný podpis a odtlačok pečiatky lekára.
O takéto potvrdenie však nemôže žiadať hocikto, ale len zákonom uvedené osoby. Aby ale tieto osoby mohli vôbec o potvrdenie požiadať, musí byť pacient, ktorého zdravotná dokumentácia sa má sprístupniť, v stave, ktorý mu aktuálne neumožňuje splnomocniť inú osobu a nemá zákonného zástupcu.
Týmito osobami potom sú: manžel alebo manželka, dieťa alebo rodič alebo ich zákonný zástupca. Im sú poskytnuté informácie v nevyhnutnom rozsahu súvisiacom s aktuálnym zdravotným stavom tejto osoby. Ak však takejto osoby niet, tak potom je možné potvrdenie poskytnúť osobe plnoletej, ktorá s ňou žije v domácnosti, blízkej osobe alebo ich zákonnému zástupcovi.
ÚLOHA VŠEOBECNÉHO LEKÁRA V KONTEXTE TEJTO SITUÁCIE
Úloha všeobecného lekára je v tejto situácii dvojaká. Prvou je vedenie zdravotnej dokumentácie a v rámci nej zaznamenať, ak dôjde zo strany pacienta k žiadosti, ktorou chce zakázať osobám prístup do svojich zdravotných údajov. Jeho ďalšou úlohou je prijímať žiadosti, ktorými osoby žiadajú o vydanie potvrdenia, ktoré sme si rozobrali vyššie. Po prijatí žiadosti lekár preverí v zdravotnej dokumentácii, či náhodou neobsahuje zákaz sprístupnenia údajov osobe, ktorá o vydanie potvrdenia žiada. Ak by taký zákaz obsahovala, lekár potvrdenie nevydá. Naopak, ak by zdravotná dokumentácia zákaz neobsahovala, potvrdenie vám bude vydané.
Viac k téme:
zdravotná dokumentácia